Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.091.01.53 (z dn. 2019-04-01)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.091.01.53 (z dn. 2019-04-01)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)




Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2018 r. [wersja wzoru z 2018.12.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 399 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 83127143
 

RIO :: Zobacz temat - Zlecenie spółce gminnej zadań własnych gminy
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Zlecenie spółce gminnej zadań własnych gminy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne zamówień publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Maj 19, 2011 2:28 pm    Temat postu: Zlecenie spółce gminnej zadań własnych gminy Odpowiedz z cytatem

Chciałem rozpocząć dyskusję nt. zlecenia przez organ stanowiący zadań z zakresu zadań własnych gminy gminnej spółce komunalnej ze 100 % udziałem gminy.

Jaki artykuł PZP stanowi zwolnienie ze stosowania wspomnianej ustawy??
Powrót do góry
mateusz_klupczynski



Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 5

PostWysłany: Nie Maj 29, 2011 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynika to z art. 2 pkt. 13.
A żeby nie zaśmiecać. Rozwiać wątpliwości powinien poniższy cytat i podane źródło, które łatwo odnaleźć w internecie. Pozdrawiam.

Cytat:
Utworzenie przez gminę spółki prawa handlowego w celu wykonywania zadań własnych jest jedną z podstawowych i dopuszczonych prawem form wykonywania zadań gminy w sferze użyteczności publicznej.

Decyzja o powierzeniu tworzonej spółce prawa handlowego
wykonywania zadań publicznych materializuje się w stosownej uchwale organu gminy (arg. z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce komunalnej) oraz w akcie erekcyjnym spółki (akt założycielski spółki z o.o., statut spółki akcyjnej).

Podjęcie takiej uchwały przez organ stanowiący gminy nie stanowi
jednak udzielenia zamówienia publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 13 ustawy PZP. Tytułem do wykonywania przez spółkę określonych zadań komunalnych jest uchwała organu gminy oraz akt o jej utworzeniu (akt założycielski albo statut). W takim przypadku gmina nie nabywa od spółki
żadnych usług, dostaw, czy też robót budowlanych, a więc nie następuje żadne przysporzenie na rzecz gminy.

Relacje prawne powstające pomiędzy gminą a spółką nie mają w żadnym razie charakteru umowy dwustronnie zobowiązującej, na mocy której każda ze stron ma uzyskać
określone przysporzenie. Relacje te mają natomiast charakter stosunków właścicielskich. Tak też wykonywanie zadań własnych gminy przez utworzoną w tym celu własną jednostkę organizacyjną
wyposażoną w osobowość prawną (spółkę prawa handlowego) nie stanowi zamówienia
publicznego .


Pełne źródło: Zlecanie spółkom komunalnym
przez jednostki samorządu terytorialnego
wykonywania zadań własnych
www.uzp.gov.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
w_lachiewicz



Dołączył: 12 Lis 2002
Posty: 336

PostWysłany: Sro Cze 01, 2011 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest orzecznictwo sądów administracyjnych, jest beletrystyka z dwóch lat temu - i nic się nie zmieniło. icon_lol.gif

Nie da się zlecić (zamówić) w Spółce JST realizacji tego co jest jej zadaniem statutowym - przejętym wraz z mieniem i wpływami z usługi od macierzystej JST.
Zakładowi budżetowemu można dawać dotację przedmiotową - dopłatę do róznicy między kosztem a wpływem z opłaty, jednak taka dotacja (na usługę tak samo deficytową) nie została przewidziana w przypadku relacji JST i spółka.
Wyjątek stanowią "zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków" (jest dopłata z ustawy źródłowej)
- albo ogólna konstukcja "dopłat" dopuszczalnia w odniesieniu do spółek z o.o. - przewidziana w kodeksie spółek handlowych.

Reasumujac: Usługa deficytowa w zakładzie komunalnym (dotowanym), jest tak samo deficytowa, gdy zakład "przekształcimy" w spółkę. Jednak spółce trudniej wyrównywać róznicę między obiektywnymi kosztami a wpływami od korzystającego z usługi -brak przepisów o dotacjach przedmiotowych dla spółek - sygnalizowany przeze mnie - od dawna. icon_wink.gif

Braki w przepisach (oczywistych i koniecznych) dowodzi tylko, że na szczeblu centralnym występuje lobby, którego zamiarem jest prywatyzacja usług komunalnych, którego dowodem działania jest wprowadzenie limitów na dotacje dla zakładów budżetowych (50%) i blokowanie przepisów zakładających dotacje przedmiotowe do spółek komunalnych.


Pozdrawiam. WL. icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
w_lachiewicz



Dołączył: 12 Lis 2002
Posty: 336

PostWysłany: Sro Cze 01, 2011 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli określona usługa komunalna będzie wykonywania przez podmiot sektora prywatnego (a także "nie" przez spółkę JST) - to w prosty sposób będzie możliwe zapisem ustawy nowelizującej (coś skreślić), czyli wyeliniować usługę poza sferę "zadń władzy publicznej". I z tym momentem będziemy mieli "Tanie Państwo". icon_lol.gif
Nie jest to jednak "patent" w pełni przemyślany. icon_cool.gif

Dopóki JST w zakresie usług publicznych nie korzystają z PPP, z kontraktów z podmiotami prywatnymi, ale nadal trudzą się z problemem finansowania usługi w formule "własnej spółki", zakładu lub jednostki budżetowej - tak pomyślana "prywatyzacja" nie jest możliwa. icon_wink.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne zamówień publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź