Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.088.00.52 (z dn. 2019-03-07
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.088.00.52 (z dn. 2019-03-07)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)
Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2018 r. [wersja wzoru z 2018.12.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 50 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 82182382
 

RIO :: Zobacz temat - Nowa funkcjonalność w systemie BeSTi@
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Nowa funkcjonalność w systemie BeSTi@

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RIO Strona Główna -> BeSTi@ - Symulacje WPF
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3129

PostWysłany: Pią Wrz 29, 2017 1:49 pm    Temat postu: Nowa funkcjonalność w systemie BeSTi@ Odpowiedz z cytatem

W dniu 29 września 2017 r. została udostępniona nowa aktualizacja do systemu BeSTi@ zawierająca w szczególności model „Symulacje WPF” - - przeznaczone głównie dla jednostek samorządu terytorialnego.
„Symulacje WPF” staną się dostępne w module „WPF” jako osobna gałąź (obok „Projektów WPF” i „Uchwał WPF”) po odebraniu i przetworzeniu paczki komunikacyjnej w najnowszej wersji systemu oraz ponownym uruchomieniu systemu BeSTi@.

Głównym celem wdrożenia nowej funkcjonalności jest ułatwienie jednostkom samorządu terytorialnego opracowania WPF uwzględniających nie tylko:
1) zbilansowanych z prognozowanymi limitami wydatków źródeł finansowania nowego przedsięwzięcia,
2) harmonogramu spłat ewentualnego zadłużenia (kredyt, pożyczka, emocja obligacji) zaciąganego na sfinansowanie przedsięwzięcia,
ale także prognozowanych skutków finansowych dla budżetów lat przyszłych powstałych po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia obejmujących w szczególności:
1) zmiany wydatków bieżących i majątkowych wynikających np. z dodatkowych kosztów utrzymania obiektu, remontów, itp.
2) zmiany dochodów budżetowych - o ile nowe przedsięwzięcie będzie miało wpływ na tą część budżetu np. w formie spadku dochodów z tytułu podatków albo wzrostu dochodów z usług.
W wyniku wprowadzonej funkcjonalności jednostka samorządu terytorialnego uzyska możliwość precyzyjniejszego, wariantowego ustalenia wpływu przewidzianych do realizacji przedsięwzięć m.in. na równowagę budżetową oraz spełnienie relacji z art. 242-243 ustawy o finansach publicznych, z kolei zestaw kilku nowych wskaźników ekonomiczno-statystycznych oraz udostępnionych wykresów informacji z WPF ułatwi przeanalizowanie wpływu planowanych przedsięwzięć na sytuację finansową JST w perspektywie wieloletniej.
Proponowane rozwiązanie jest wynikiem współpracy Ministerstwa Finansów, Związku Miast Polskich realizującego wraz z Ministerstwem Rozwoju projekt współfinansowany ze środków EOG „Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego” oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Przed rozpoczęciem pracy z „Symulacjami WPF” zaleca się zapoznanie z:
1) Podręcznikiem merytorycznym
http://pomoc.sputniksoftware.com/pliki/instalki/Bestia/Poradnik_Symulacje_WPF.pdf
2) Podręcznikiem użytkownika podsystem JST rozdz. 4.1.7.
http://pomoc.sputniksoftware.com/pliki/instalki/Bestia/JSTDokumentacjaUzytkownika.pdf

Podręcznik merytoryczny zawiera w szczególności opis koncepcji modelu oraz poniższy proponowany schemat pracy nad nową symulacją WPF:

1. Krok 1) Wybierz podstawę do symulacji (najnowszy WPF lub ewentualnie dowolny wcześniejszy jeśli jest ustawiona odpowiednia opcja systemu)
a. Najlepiej aby był to WPF, w którym dla każdego roku zachowane jest zbilansowanie budżetu (Dochody + Przychody) = (Wydatki + Rozchody)

2. Krok 2) Zbierz informacje o planowanych do realizacji przedsięwzięciach, których jeszcze nie ujęto w WPF i wprowadź je do systemu w edytorze przedsięwzięć:

a. Krok 2a) Ustal źródła finansowania nowego przedsięwzięcia w poszczególnych latach (suma kwot źródeł finansowania będzie stanowić limit wydatku w danym roku)
Należy je wpisać w odpowiednie pozycje sekcji A "ŁĄCZNY LIMIT wydatków" ... edytora przedsięwzięć

b. Krok 2b) Jeśli do finansowania wydatków na przedsięwzięcie korzystasz z kredytu, pożyczki lub emitujesz obligacje rozpisz kwoty spłat rat i odsetek (uwzględnij też wyłączenia z limitu z art. 243)
Należy je wpisać do odpowiednich pozycji sekcji B "Spłata zadłużenia ..." edytora przedsięwzięć

c. Krok 2c) Oszacuj skutki finansowe dla budżetów lat przyszłych związane z realizacją przedsięwzięcia (uwzględnij koszty utrzymania obiektu, koszty remontów, pamiętaj o ewentualnych dochodach jakie JST może uzyskiwać cyklicznie, jeśli w wyniku realizacji przedsięwzięcia będzie likwidowany inny np. stary obiekt - też uwzględnij skutki finansowe)
Należy je wpisać do sekcji C „Skutki finansowe dla budżetów …” edytora przedsięwzięć

3. Krok 3) Sprawdź sytuację finansową JST w oparciu o zestaw wskaźników diagnostycznych ujętych w modelu.

4. Krok 4) Wprowadź kolejne przewidywane do realizacji przedsięwzięcie (na odpowiednią zakładkę 1.1 albo 1.3.) zgodnie z krokami 2a-2c.
Pamiętaj, że możesz na bieżąco obserwować zmiany w/w wskaźników (na zakładce WPF), bowiem pokazują one wpływ wybranego wariantu finansowania przedsięwzięcia na sytuację JST w latach prognozy.

5. Krok 5) Zanim przeniesiesz dane z symulacji WPF w wybranym optymalnym wariancie, uzupełnij te pozycje z tabeli Załącznika Nr 1 które tego wymagają
a. Z uwagi na czytelność modelu, przyjęto założenie, iż niektóre pozycje będą ujmowane w nim w wielkościach łącznych – do uszczegółowienia na etapie przenoszenia symulacji do dokumentu przedkładanego organowi stanowiącemu (dotyczy to w szczególności odsetek podlegających wyłączeniu z relacji w art. 243)

Ważnym uzupełnieniem nowego narzędzia jest:
1) Możliwość przeniesienia wyników symulacji do gałęzi „Uchwały WPF” i zweryfikowanie go dodatkowo regułami kontrolnymi systemu BeSTi@ oraz raportem „Analiza WPF” dostępnym w „Podglądzie wydruku”
2) Możliwość wczytania do systemu BeSTi@ do załącznika „Wieloletnia prognoza finansowa” poprawek naniesionych w arkuszu kalkulacyjnym będącym wynikiem działania raportu „Analiza WPF” (zmiany są wczytywane z zakładki „WPF_AnalizaWsk_ProjektowanieJST”) – co pozwala m.in. na dopracowanie informacji zawartych w sekcjach 10 i 12 WPF (aktualnie nie objętych modelem) oraz wskazanie w razie konieczności odpowiednich źródeł finansowania deficytu.

Zachęcamy Państwa także do dzielenia się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, propozycjami zmian i uwagami z innymi użytkownikami systemu BeSTi@. W tym celu utworzone zostało niniejsze forum dyskusyjne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RIO Strona Główna -> BeSTi@ - Symulacje WPF Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź