Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.002.01.01 (z dn. 2019-07-02)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.002.01.01 (z dn. 2019-07-02)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)




Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2018 r. [wersja wzoru z 2018.12.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 446 gości i 1 użytkownik online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 86589829
 

RIO :: Zobacz temat - Pobieranie opłat od rodziców za catering w szkole
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Pobieranie opłat od rodziców za catering w szkole

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Dyscyplina finansów publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Sty 25, 2018 10:27 pm    Temat postu: Pobieranie opłat od rodziców za catering w szkole Odpowiedz z cytatem

Szkoła nie prowadzi stołówki szkolnej. Jednakże wydawanie obiadów w szkole ma miejsce. Obiady dostarcza firma cateringowa. Szkoła rozlicza się z tą firmą w sposób następujący:
- rodzice wnoszą "z góry" opłaty miesięczne w gotówce
- opłaty pobiera pani w sekretariacie, wpisuje to do zeszytu i przechowuje gotówkę w szufladzie biurka
- po zakończeniu miesiąca firma cateringowa otrzymuje zapłatę w gotówce za miesięczne dostawy i wydaje paragon fiskalny.
Czynności te są realizowane poza ewidencją księgową i poza planem finansowym szkoły.
Pytanie:
Czy takiego postępowania nie powinno się rozpatrywać w aspekcie art. 7 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 26, 2018 1:53 pm    Temat postu: Re: Pobieranie opłat od rodziców za catering w szkole Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Szkoła nie prowadzi stołówki szkolnej. Jednakże wydawanie obiadów w szkole ma miejsce. Obiady dostarcza firma cateringowa. Szkoła rozlicza się z tą firmą w sposób następujący:
- rodzice wnoszą "z góry" opłaty miesięczne w gotówce
- opłaty pobiera pani w sekretariacie, wpisuje to do zeszytu i przechowuje gotówkę w szufladzie biurka
- po zakończeniu miesiąca firma cateringowa otrzymuje zapłatę w gotówce za miesięczne dostawy i wydaje paragon fiskalny.
Czynności te są realizowane poza ewidencją księgową i poza planem finansowym szkoły.
Pytanie:
Czy takiego postępowania nie powinno się rozpatrywać w aspekcie art. 7 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?


Jeśli wpłaty są od rodziców za posiłki z przeznaczeniem dla usługodawcy, to nie są to dochody uzyskiwane przez jednostkę, wg mnie.

Pozdrawiam,
Justyna
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 26, 2018 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Justyna napisała:
Jeśli wpłaty są od rodziców za posiłki z przeznaczeniem dla usługodawcy, to nie są to dochody uzyskiwane przez jednostkę, wg mnie.

Pozdrawiam,
Justyna

Jak się ma pobieranie opłat "od rodziców za posiłki z przeznaczeniem dla usługodawcy" do treści art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 16, 2018 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Pani Justyna napisała:
Jeśli wpłaty są od rodziców za posiłki z przeznaczeniem dla usługodawcy, to nie są to dochody uzyskiwane przez jednostkę, wg mnie.

Pozdrawiam,
Justyna

Jak się ma pobieranie opłat "od rodziców za posiłki z przeznaczeniem dla usługodawcy" do treści art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych?


Usługodawca może mieć umowę z osobą, która działa w jego imieniu w zakresie pobierania opłat. Nie są to dochody jednostki.
J.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 22, 2019 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tego typu opłaty powinny być wnoszone na konto dochodów własnych szkoły i ujmowane w Rb- 34 S. To jest poza budżetem. Potrzebna uchwała rady gminy/miasta na utworzenie takiego rachunku.
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3067

PostWysłany: Wto Maj 21, 2019 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D44DC2E427

Gmina w opisanym stanie faktycznym w odniesieniu do realizacji zadań własnych w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców, a w szczególności zadań z zakresu edukacji publicznej nie działa jako przedsiębiorca profesjonalnie prowadzący działalność gospodarczą. Zadania nałożone na Gminę wynikają z przepisów prawa, które określają sposób i zakres ich wykonywania. Opłaty te są ustalane przez dyrektora Szkoły w oparciu o ustawowo określony sposób ustalania ich wysokości. Przy czym nie pokrywają one kosztów poniesionych przez Gminę w związku z realizacją zadań z zakresu edukacji publicznej. A zatem opłaty te nie odzwierciedlają w całości wydatków jakie byłyby uwzględniane w rachunku ekonomicznym przez przedsiębiorcę, w sytuacji profesjonalnego prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Podkreślić też należy, że w przypadku działania gminy w sferze imperium, stosunki prawne powstają w dominującym stopniu w oparciu o administracyjnoprawną metodę regulacji, która na plan dalszy spycha cywilnoprawny charakter zawieranych umów. Strony tego stosunku nie mają bowiem pełnej swobody co do ustalania jego treści, albowiem ograniczają je przepisy powszechnie obowiązującego prawa administracyjnego (por. wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. akt I FSK 1644/13). Co istotne, z treści powołanych przepisów wynika, że wysokość opłat za posiłki dla uczniów nie ma charakteru komercyjnego, ponieważ do opłat wnoszonych za korzystanie z posiłku, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Poza kosztem tzw. wsadu do kotła pozostałe wydatki związane z zapewnieniem dzieciom wyżywienia powinny być ponoszone przez gminę. Ponadto od stycznia 2018r., stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym. Zatem stosunek prawny łączący Skarżącą oraz podmioty korzystające z jej mienia komunalnego powstaje w dominującym stopniu w oparciu o administracyjnoprawną metodę regulacji. Strony tego stosunku nie mają pełnej swobody co do ustalania jego treści, albowiem ograniczają je przepisy powszechnie obowiązującego prawa administracyjnego. Świadczenia w ramach stosunków administracyjnoprawnych (publicznoprawnych) pozostają poza sferą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


....a zatem pozostaje zadać pytanie: CZY DO OWYCH OPŁAT NIE WYPADAŁOBY W KOŃCU ZASTOSOWAĆ OBOWIĄZUJĄCY OD 1 STYCZNIA 2010 ART 60-67 UOFP????

Bo któś tu chyba od lat łamie zasady finansów publicznych i przepisy art 60-67 UOFP.

Pozdr TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Dyscyplina finansów publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź