Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.073.01.46 dla JST i RIO (z dn. 2018-06-25)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.073.01.46 (z dn. 2018-06-25)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)




Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2017 r. [wersja wzoru z 2017.11.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 283 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 74245627
 

RIO :: Zobacz temat - opłaty za przedszkole - VAT
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

opłaty za przedszkole - VAT
Idź do strony 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Lut 21, 2018 12:55 pm    Temat postu: opłaty za przedszkole - VAT Odpowiedz z cytatem

Zmiana charakteru pobieranych opłat za wyżywienie i za pobyt w przedszkolu z cywilnoprawnych na publicznoprawne (art. 52 ust. 15 ustawy o finansowaniu oświaty) ma wpływ na VAT i rozliczenia w tym zakresie.
Ma tez wpływ na wyliczenia wskaźnika i prewspółczynnika.
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 2900

PostWysłany: Sro Lut 21, 2018 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...nie zmiana a doprecyzowanie w nowej ustawie o finansowaniu zadań oświatowych wskutek wniesionej poprawki na komisji sejmowej.

Nadal przecież obowiązuje art 60 UOFP co oznacza, iż status daniny niepodatkowej ma ona od 1 stycznia 2010 roku.

Przecież zgodnie z art. 67a UOSO w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła mogła zorganizować stołówkę. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej było i jest odpłatne.

ale warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę i do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.

A ZATEM OWA OPŁATA NIE JEST EKWIWALENTEM ZA USŁUGĘ...A OPŁATĄ PUBLICZNOPRAWNĄ NIEPODATKOWĄ, GDYŻ ISTNIEJE PRZYMUS USTAWOWY JEJ POBIERANIA I USTAWOWO OKREŚLONA CENA

....a zatem nigdy nie podlegała pod VAT. A Wasze rozliczenia w oświacie są....cóż....delikatnie mówiąc nieprawidłowe.

UPSSSSS....

Pozdr TW icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Czw Lut 22, 2018 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawiązując do tematu opłaty za przedszkole i zmianą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych zastanawiamy się w jaki sposób teraz to rozwiązać. W tej chwili mamy umowy z rodzicami podpisane na okres roku szkolnego i czy od stycznia te umowy wygasają z mocy prawa i dyrektor szkoły jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Lut 22, 2018 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtania napisał:


...nie zmiana a doprecyzowanie w nowej ustawie o finansowaniu zadań oświatowych wskutek wniesionej poprawki na komisji sejmowej.

Nadal przecież obowiązuje art 60 UOFP co oznacza, iż status daniny niepodatkowej ma ona od 1 stycznia 2010 roku.

:
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Mar 05, 2018 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie zmiany ustawy oświatowej od teraz mamy nie wykazywać opłat za żywienie w szkołach i przedszkolach i opłat za godziny w przedszkolach w deklaracji VAT 7?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Mar 05, 2018 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

już w 2013r wskazał na to WSA w Krakowie
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Mar 05, 2018 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zasadzie zapis w ustawie o systemie oświaty dotyczy opłaty za przedszkola i żywienia w przedszkolach, a nie za żywienia w szkołach.

Jeszcze nie tak dawno wydane interpretacje MF wskazywały, że te opłaty /zarówno te w przedszkolach jaki i w szkołach/ są ZW w oparciu o art.43 ustawy o VAT.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Mar 05, 2018 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na szkoleniach Szczypiór omawia orzecznictwo mówiące o np vat . W materiałach tez podaje sygnatury . Ostro krytykuje mf za zrobiony bajzel
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Mar 06, 2018 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niby mamy to traktować jako poza vat a w interpretacja styczniowych i lutowych dalej jako zwolnione z VAT, bałagan jakich mało
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Mar 07, 2018 9:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczypiór sam tworzy ten bałagan i ja jakiś nie widzę nic pozytywnego w tym fakcie. Ludzie już przestają go słuchać i chodzić na jego szkolenia.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Mar 07, 2018 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego bałagan? Rogala tez mówi już na szkoleniach o np. Wojtania na forach podobnie. Kostrzewa z RIO tez... krawczykowa tez Lucyna Hanus z RIO tez o np a nie zw jedyny który mówi o zw to Minister Finansów. ... w sądach minister przegrywa wszystko. Wydaje się zatem słuszna koncepcja. Wszystko mamy np a nie zw.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Mar 08, 2018 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żywienie w przedszkolach a żywienie w szkołach to dwa tematy czy jeden?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Mar 08, 2018 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Dlaczego bałagan? Rogala tez mówi już na szkoleniach o np. Wojtania na forach podobnie. Kostrzewa z RIO tez... krawczykowa tez Lucyna Hanus z RIO tez o np a nie zw jedyny który mówi o zw to Minister Finansów. ... w sądach minister przegrywa wszystko. Wydaje się zatem słuszna koncepcja. Wszystko mamy np a nie zw.


Tzn. mamy przyjmować bo ktoś tak "mówi"???
A mówi ten co robi płatne szkolenia. Jeden szkolący mówi TAK drugi NIE.

A ty jesteś zadowolony, że jak mówią na szkoleniach to już macie ok.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Mar 08, 2018 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co ludzie z RIO mają na ten temat do powiedzenia, jak MF ma inne stanowisko.

Kontroli rozliczeń VAT "raczej" nie dokonuje RIO.
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 2900

PostWysłany: Czw Mar 08, 2018 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...ale nawet jakby izby to robiły to RIO to nie wyrocznia.

MF to też nie wyrocznia.

Broszury MF i interpretacje to nie wyrocznia.

Źródłami prawa obowiązującego w Polsce są ustawy i rozporządzenia, i te trzeba stosować.

Opłaty te są należnościami publicznoprawnymi niepodatkowymi a zatem niepodlegają pod VAT. I to od czasu od kiedy mamy art 60 UOFP.

...i tyle. A wasze rozliczenia VAT są do bani.....i tak długo aż nie dojdzie do zmian mentalno-personalnych na poziomie skarbników nadal będziecie mieli bajzel. Bo problemem są skarbnicy, którzy wszystkiego się boją i "dupochrony" na wszystko muszą mieć. Popodpisywali beznadziejne umowy z doradcami podatkowymi, powymyślali bzdurne zarządzenia itp.itd. .... I CO....CZEGO SIĘ SPODZIEWACIE....ŻE WASZ SKARBNIK PRZYZNA SIĘ DO BŁĘDU???

...naiwni...

WSZYSKIE JEDNOSTKI BUDŻETOWE OŚWIATY MAJĄ BŁĘDNIE USTALANE I POBIERANE DOCHODY BUDŻEOWE, RODZICE MAJĄ FORMALNE NADPŁATY, MOGĄ ŻĄDAĆ ZWROTÓW WPŁACONYCH KWOT, A WASZE FAKTURY VAT Z VAT ZWOLNIONY SĄ BŁĘDNE, PROPORCJE SĄ BŁĘDNE I DEKLARACJE VAT SĄ BŁĘDNE.

KOMPROMITACJA NA CAŁEGO

Pozdr TW icon_rolleyes.gif icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 19, 20, 21  Następny
Strona 1 z 21

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź